MEGAPŘEČTENO Květen 2018

1. června 2018 v 18:15 | BlondKnihomolka |  📅 Týdení shrnutí
Ahoj všichni, toto je můj první článek a doufám, že se Vám bude líbit.
Jsem opravdu velká knihomolka a rozhodla jsem se, že budu na konci každého měsíce dělat seznam knih, které jsem za daný měsíc přečetla. Je to takový mix, možná v tom najdete nějakou inspiraci. Není vyloučené, že mi sem tam vyklouzil nějaký spoiler ale opravdu jsem si dávala pozor abych popsala děj i bez prozrazení rozuzlení.
Tento měsíc jsem toho přečetla OPRAVDU hodně, i když to většinou byly docela malé knížky. Tak jdeme na to:1) BEZPEČNĚ ONLINE
Základní informace:
Autor: neznámý
Počet stran: 144
Vydavatel: Svojtka & Co. - 2017
Žánr: Populárně-naučné, Dětské

Anotace: Internet je plný úžasných možností, ale stejně jako v reálném světě na něm číhá spousta potenciálních nebezpečí a potíží. Musíš vědět, na co si dávat pozor a jak se chránit. Ať už máš obavy z toho, že budeš na sociálních médiích sdílet příliš mnoho informací, nebo se bojíš, že na internetu narazíš na nebezpečné lidi, v této knize najdeš užitečné tipy a nástroje, díky nimž budeš mít nad svou online existencí kontrolu a zůstaneš v bezpečí.

Můj názor: Už jsem několik knížek o bezpečnosti na internetu přečetla a tato mi připadá jako jedna z nejlepších. Věnuje se všem pontenciálním nebezpečím a nepsaným pravidlům - od autorských práv, přes kybergrooming až po kyberšikanu. Ale aby to nebylo příliš pesimistické, tak na konci každé kapitoly je nějaké pozitivum internetu. Vše je přesně a srozumitelně vysvětleno. Knížka je skvělá nejen pro děti a mládež, ale i jejich rodiče.


2) DENÍK MALÉHO POSEROUTKY - VÝPRAVA ZA TEPLEM
Základní informace:
Autor: Jeff Kinney
Počet stran: 224
Vydavatel: CooBoo - 2017
Žánr: "Humorné", Pro mládež

Anotace: Blíží se Vánoce a Heffleyovi se rozhodli, že před zimou a svátečním stresem utečou na tropický ostrov, trochu si odpočinout a přijít na jiné myšlenky. Jenže brzy zjistí, že to tu nebude zase takový ráj. Rodinnou pohodu vytrvale kazí spáleniny od slunce, žaludeční potíže a jedovatí pavouci. Podaří se dovolenou nějak zachránit?

Můj názor: Já teda čekám (nebo spíš doufám) kdy autorovi konečně dojdou nápady a kdy se naučí pořádně kreslit. Deníky malého poseroutky čtu jenom proto abych byla v obraze a protože jeden díl mi trvá v průměru přečíst necelé dvě hodiny. Podle mě to není ani vtipné, poučné, napínavé nebo prostě něco... Jediný jakž takž vtipný moment byl, když na Grega z keře vyskočil leguán, jinak to byla spíš hororová dovolená a já jenom sledovala jaké problémy furt mají a chechtala se maximálně tomu, jak debilní to celé je. Totálně o ničem, nezáživné a mizerné ilustrace (ó promiň ó velký fanoušku téhle nesmyslné série)


3) DENÍK MIMOŇKY - PŘÍBĚHY NEHORÁZNÝ PRIMADONY
Základní informace:
Autor: Rachel Renée Russell
Počet stran: 336
Vydavatel: Mladá fronta - 2016
Žánr: Pro mládež, Pro dívky, Humorné

Anotace: Nikkiina NOČNÍ MŮRA se stala skutečností! Její rivalka MacKenzie jí totiž ukradla deníček! Co když všem vyslepičí její mega tajné myšlenky a pocity?! Brzy se ale ukáže, že se královně KCO partičky zachtělo něco víc, než si jen přečíst zápisky své úhlavní mimoňské nepřítelkyně - prostřednictvím deníku ji touží zasvětit do svého FANTASTICKY ÚCHVATNÉHO života nejoblíbenější holky na škole.Co si doopravdy myslí o Nikki a jejích exotských kámoších? A jak se své rivalce pokusí překazit vztah s Brandonem tentokrát?

Můj názor: Pravidelně sleduji Deníky mimoňky a vždycky když se objeví nejnovější díl tak si ho klidně vypůjčím a přečtu. Je to taková holčičí verze Deníků malého poseroutky (které nesnáším) ,ale narozdíl od něj to má alespoň trochu nějaký děj a ilustrace na které se dá koukat. Velmi dobrým nápadem je vyprávění z pohledu MacKenzie, která je v této sáze něco jako padouch nebo negativní postava. Pohled na život z postu primadony mi trochu usnadnil pochopit ty holky a ženy které řeší jen to jak vypadají, že mají kabelku za dvacet tisíc, že si včera koupili "jenom" šestery značkové džíny, tři značkové kabelky, značkovou halenku a dvoje značkové boty a že musejí mít perfektní manikúru, pedikúru, vlasy, pleť a postavu. To jsme trochu odbočili od knížky, takže zpátky: Nápad tohoto dílu dobrý a najdeme tu i pár velmi vtipných pasáží. Děj je poměrně jednoduchý a docela oddechový.


4) DÍVKA Z INKOUSTU A HVĚZD
Základní informace:
Autor: Kiran Millwood Hargrave
Počet stran: 232
Vydavatel: Fragment - 2017
Žánr: Fantasy, Román, Dětské, Pro mládež, Dobrodružné

Anotace: Od chvíle, kdy na ostrov dorazil guvernér Adori, nikdo nesměl překročit hranici mezi Gromerou a zbytkem ostrova. Isabelle ale i tak sní o tom, že jednou prozkoumá každičký centimetr Zapomenutého území, které leží hned za hranicemi. Svůj sen si splní, když zmizí její nejlepší kamarádka a Isabelle se vetře do pátrací skupiny - je přeci dcerou kartografa. Kdo jiný by měl skupinu provést nebezpečnou pustinou jen za pomoci map a hvězd?

Můj názor (dovolím si použít svůj komentář ke knize na čbdb.cz) :
Tou kartografií a tak mi to připomínalo Malfurii/Poslední čarodějku. Postavy docela odfláklé, skoro vůbec nebyly popsané. Děj typu "ztratila se nějaká holka o které vůbec nic nevíme, jiná holka ji jde hledat a další holka jde hledat tu holku, která hledá tu první holku, která už je mrtvá a přitom vytváří mapu, objevují se tam nějací démonští psi a celý ten jejich ostrůvek jaksi taksi usychá " mně teda vážně nenadchnul. Asi ta nejdůležitější část, setkání s Yotem , byla málo rozvedená, v podstatě stejně jako celá knížka. Takže nechápu jak "tohle" může být nejlepší dětská kniha roku, víc by si to ocenění zasloužil ten HP a Prokleté dítě. Rozhodně to však není špatná kniha, jen mě poněkud zklamala, asi to bude tím, že to není pro moji věkovou skupinu. Musím ale pochválit obálku, která hned člověka zaujme, jen škoda, že obsah není tak okouzlující jako obálka...


5) EMILY STRANGE - ZTRACENÉ DNY
Základní informace:
Autoři: Bob Reger a Jessica Gruner
Počet stran: 181
Vydavatel: CooBoo - 2009
Žánr: Pro mládež, Fantasy

Anotace: Emily Strange - charakteristika: 13 let. Schopna přeskočit budovu, když se jí zachce. Ale spíš ji najdete, jak si dává dvacet se svými čtyřmi kočkami nebo jak sestavuje urychlovač částic z chuchvalců prachu, čočky a spínacích špendlíků nebo jak řádí na kytaru, bubny, saxofon, citeru, případně jak vytváří vířící intramurální fresky po zdech kanálů nebo jak někoho nutí, aby řekl vířící intramurální fresky třináctkrát rychle za sebou... a jak na někoho ukazuje a směje se.


6) EMILY STRANGE - DIVNÁ A DIVNĚJŠÍ
Základní informace:
Autoři: Bob Reger a Jessica Gruner
Počet stran: 209
Vydavatel: CooBoo - 2011
Žánr: Pro mládež, Fantasy

Anotace: Další dobrodružství Emily Strange! Je jí 13 let a každému vidí až do žaludku. Nejraději se ale povaluje se svými čtyřmi kočkami nebo se věnuje své podivné zahrádce plné plevele nebo provádí sousedům neškodné žertíky, dokud nežadoní o milost. Je fakt divná. A teď si představte dvě takové, jednu divnější než druhou.7) EMILY STRANGE - TEMNO
Základn informace:
Autoři: Bob Reger a Jessica Gruner
Počet stran: 208
Vydavatel: CooBoo - 2012
Žánr: Pro mládež, Fantasy

Anotace: Při svém dalším nepravděpodobném dobrodružství vás divňačka Emily vezme na cestu do 18. století, kam se vydává s pomocí po domácku sestrojeného stroje času, aby zabránila úmrtí své pratetičky. Nesmí přitom ani v nejmenším změnit minulost. Co myslíte, bude takový výlet bezpečný?


8) EMILY STRANGE - VÝMĚNA NÁZORŮ
Základní informace:
Autoři: Bob Reger a Jessica Gruner
Počet stran: 224
Žánr: Pro mládež, Fantasy

Anotace: Třináctiletou divňačku Emily Strange tentokrát čeká plnění naprosto zásadního úkolu. Musí vyvolat vlastní černý kámen, a to nejen proto, aby mohla pracovat na dalších vynálezech, k jejichž sestrojení černý kámen potřebuje, ale hlavně proto, aby dar černého kamene nepřešel na linii černých strýců a nezůstal tam po dalších třináct generací. Kromě toho musí zachránit bratrance Jakeyho a splnit největší přání rodovému nepříteli. Myslíte, že si s tak těžkými úkoly i tentokrát Emily poradí?


9) EMILY STRANGE - ZTRACENÁ, TEMNÁ A ZNUDĚNÁ (komix)
Základní informace:
Autoři: Bob Reger a Jessica Gruner
Počet stran: 149
Vydavatel: Albatros - 2009
Žánr: Pro mládež, Fantasy, Komix

Anotace: Emily Strange je záhadná a divná postava podrývající autority, v jejíž blízkosti vždycky najdete černé kočky, extrémní zážitky a nevyčerpatelnou inspiraci. U jejích podivně obutých nohou bude brzy ležet veškeré lidstvo. Je nezávislá, rebelská a mystická. Přijměte do svých srdcí Emily a ona vám za to nabídne nezapomenutelné zážitky. A navíc to je Emily 3x jinak a v jednom balení - ztracená, temná a znuděná!


Můj názor na celou sérii: Já osobně si moc nelibuji v šílených vynálezech, kočkách, čísle 13, AC/DC, černém oblečení, černé barvě a černém humoru. Kdo však alespoň v jedné z této věcí ano, ten bude Emily zbožňovat. Na mě osobně působila jako geniální gotická/emo/nebojakážeto rebelka s introvertní povahou. Série mě však příjemně překvapila po dějové stránce. Hlavní motiv - černý kámen, materiál s podivuhodnými vlastnostmi - je velmi vydařený a autoři plně využili všechny možnosti tohoto motivu. Na tak malé knížky je to celé hodně propracované, a místy i napínavé. Líbíly se mi různé malůvky a "fotografie".
Teď ta "temnější" stránka - ten komix:
V podstatě je to chaotická směsice komixových příběhů jimž kraluje Emily, a to způsobem "já jsem Emily, jsem ta nejdrsnější holka na světě a vy si s tím dělejte co chcete.
Vizuálně to je, jak jsem už řekla, velmi chaotické. Celému tomu vede černá a červená a když se tam občas objevila bílá, měla jsem chuť zatleskat. Některé komixy ale měly dobrý nápad, například Ztrátex. V knižní formě se mi Emily rozhodně líbila mnohem víc.

10) HOLKY NA VODÍTKU - JMENUJI SE ESTER
Základní informace:
Autor: Ivona Březinová
Počet stran: 152
Vydavatel: Albatros - 2002/2007/2017
Žánr: Pro mládež, Román

Anotace: Ester je dívka z početné rodiny, kde se sice všichni mají rádi, ale nikdo se o nikoho příliš nestará. Ester doma pociťuje nedostatek soukromí, a navíc se upne k myšlence mít vlastní peníze. Čím dál víc začne využívat kamarádského pohostinství rodinného přítele, majitelebaru a herny, a od první nesmělé výhry se rychle propadá do závislosti na hracích automatech. Už ji nic nezastaví! Vzrušující příběh dívky, která natolik propadla hráčské vášni, až se z ní stala závislá gamblerka.


11) HOLKY NA VODÍTKU - JMENUJI SE ALICE
Základní informace:
Autor: Ivona Březinová
Počet stran: 128
Vydavatel: Albatros - 2002/2007/2018
Žánr: Pro mládež, Román

Anotace: Alice je inteligentní gymnazistka, které rodiče naprogramovali kariéru lékařky. Stresy v rodině plynoucí ze strohé výchovy a osobních problémů všichni řeší nejrůznějšími léky. Alice chce rodičům vyhovět, ale jak se vyskytne skulina v podobě samostatně prožitýchprázdnin, zatouží být dospělá a zároveň vyzkoušet zakázané ovoce. Nová láska ji však nutí vyhledávat drogu a zběsilý kolotoč se rychle roztáčí. Napínavý příběh dívky, která se octla v drogové pasti.


Můj názor: Ivona Březinová je moje oblíbená česká autorka, která píše o docela aktuálních tématech pro mládež a umí psát tak, aby to člověka opravdu bavilo číst #jakakolivknizkaodbrezinovyprectenazajedenden .Příběh je zajímavý, čtivý, střídání vyprávění v ich-formě a vyprávění z té léčebny v er-formě bylo také dobré. Nemá smysl to moc rozvádět. První dvě knížky ze série, kterou by si měl přečíst asi každý, kdo chce něco vědět o různých poruchách a závislostech.
P.S.: Poslední díl-Jmenuji se Martina-určitě najdete v příštím MEGAPŘEČTENU.

12) HUSÍ KŮŽE/DĚSIVÉ STORKY - KLETBA EGYPTSKÉ MUMIE
Základní informace:
Autor: Robert Lawrence Stine (R.L. Stine)
Počet stran: 128
Vydavatel: Fragment - 2005/2014
Žánr: Horor, Pro mládež, Povídka

Anotace: Hororový příběh, z kterého vám zaručeně naskáče husí kůže po celém těle, vás zavede do ztracené komnaty jedné z egyptských pyramid, plné zachovalých mumií. Proč ale jsou tak zachovalé? A jaké další záhady pyramida skrývá? A je něco pravdy na tom, že je zakletá?

Můj názor: Pro mě místy snadno předvídatelná, ale i místy velmi napínavá povídka. Prostředí pyramidy, s tisícovkami chodeb, ve kterých se člověk může ztratit, bylo dobře zvolené a tajemně popsané. Chvílemi jsem si dokonce připadala jako sám Gabe (hlavní postava) ,tak dobře to bylo popsáno. Není to asi ale, podle mě, nic kvůli čemu by se člověk začal bát pyramid nebo z toho měl nějaké noční můry.


13) HUSÍ KŮŽE/ DĚSIVÉ STORKY - ÚSMĚV, PROSÍM.... PŘICHÁZÍ ZLO!
Základní informace:
Autor: R. L. Stine
Počet stran: 128
Vydavatel: Fragment - 2005/2014
Žánr: Horor, Pro mládež, Povídka

Anotace: Pojďte se bát! Hororový příběh, ze kterého vám bude zaručeně běhat mráz po zádech, vás zavede do opuštěného starého domu. Fotoaparát nalezený ve sklepě není zřejmě tak úplně obyčejný. Přináší jen samé zlo! Fotografie totiž ukazují nešťastné a děsivé události, které se brzy stanou. Podaří se ďábelský vynález zneškodnit?

Můj názor: Sice o dost lepší než předchozí díl, ale pořád to není nic velkolepého. Nápad s fotoaparátem, který předvídá špatné události, je dobrý, ale je v knížce použit moc často, a to tak, že člověk čeká kdy těm blbečkům konečně dojde s jakou "věcičkou" vlastně mají tu čest. Počáteční šok po tom co ten foťák umí opadl už asi po dvou incidentech, jinak to také není žádný MEGAhoror, spíš trochu detektivní povídka.


14) HUSÍ KŮŽE/DĚSIVÉ STORKY - DOUPĚ NESTVŮRY
Základní informace:
Autor: R. L. Stine
Počet stran: 120
Vydavatel: Fragment - 2005/2015
Žánr: Horor, Pro mládež, Povídka

Anotace: Další hororový příběh, ze kterého vám rozhodně naskáče husí kůže po celém těle. Myslíte si, že prázdniny u skoro hluchého dědečka a babičky, která v jednom kuse peče koláče, budou nuda? OMYL. Protože babiččin a dědečkův dům je hrozně divný a navíc stojí uprostřed ponurého bezedného močálu. A co teprve ty prazvláštní zvuky z pokoje v podkroví? Není to podezřelé?

Můj názor (zase si dovolím použít svůj komentář ke knize na čbdb.cz):
Asi nejslabší díl celé série. Téměř celá knížka je o tom jak ti dva parchanti ,lezoucí tam kam nemají lézt, zdrhají, schovávají se a snaží se nějak porazit tu chrochtající, slintající a dupající obludu. Ten konec, jakože "ta věc" má alergii na lidi, je podle mě pěkně stupidní. Knížka místy není ani tak děsivá, jako nechutná.


15) KRONIKA RODU SPIDERWICKŮ - KLÍČ K URČOVÁNÍ KOUZELNÝCH TVORŮ
Základní informace:
Autoři: Tonny DiTerlizzi a Holly Black
Počet stran: 116
Vydavatel: Knižní klub - 2004/2008
Žánr: Dětské, Fantasy, Dobrodružné

Anotace: Tajemný starý dům, kam se přestěhovali sourozenci Graceovi s maminkou, vypadal jako "deset chatrčí nalepených jedna na druhé. Dům měl několik komínů a celou tu prapodivnost korunoval železný plůtek, který mu trůnil na střeše jako obzvlášť výstřední klobouk." V domě se začnou dít podivné věci. Dvojčata Jared a Simon a jejich starší sestra Mallory tuší, že tu nejsou sami. Potom Jared v podkrovní místnosti bez dveří, kam lze vstoupit jen pomocí výtahu na jídlo, objeví zatuchlý kufr s falešným dnem a v něm knihu se zažloutlými listy a s tajemným názvem: Klíč Arthura Spiderwicka k určování kouzelných tvorů kolem nás. Ano, jejich tušení se potvrdilo! Ve starém domě a jeho okolí se to hemží nejrůznějšími skřítky, šotky a dalšími nadpřirozenými bytostmi.

16) KRONIKA RODU SPIDERWICKŮ - KÁMEN KE KOUKÁNÍ
Základní informace:
Autoři: Tonny DiTerlizzi a Holly Black
Počet stran: 118
Vydavatel: Knižní klub - 2005/2008

Anotace: Boj sourozenců Graceových, kteří se nedávno přestěhovali do starého viktoriánského domu, se skřítky, skřety a nejrůznějšími strašidly pokračuje. Kouzelné bytosti, které zchátralý dům a jeho okolí obývají, jsou stále drzejší a troufalejší. Dokonce unesou jedno z dvojčat, Simona. Jared a Mallory se za pomoci hodného skřítka Náprstníčka vypraví na záchrannou výpravu. Podaří se jim bratra zachránit? Najdou zvláštní brýle s kouzelným kamenem, s nimiž lze spatřit neviditelné bytosti?

17) KRONIKA RODU SPIDERWICKŮ - TAJEMSTVÍ TETY LUCINDY
Základní informace:
Autoři: Tonny DiTerlizzi a Holly Black
Počet stran: 118
Vydavatel: Knižní klub - 2005/2009
Žánr: Dětské, Fantasy, Dobrodružné

Anotace: Jared, Simon a Mallory Graceovi se s maminkou přistěhovali do polorozpadlého domu rodu Spiderwicků a nestačí se divit. Sotva na půdě objeví deník strýčka Arthura, který je plný postřehů o nadpřirozených silách všude kolem nás, překvapí je jejich domácí skřítek Náprstníček. A sotva se vypořádají s bandou skřetů, která si přišla pro strýčkovy zápisky, je na obzoru další malér: kniha je fuč! Co když na ně ti tvorové vyšlou další komando?
Sourozenci Graceovi navštíví tetu Lucindu v blázinci a ta je zapřísahá, aby se s nimi nezaplétali, nebo dopadnou jako ona. Jenže copak se dá vystoupit z jedoucího vlaku? Kdo za tím vším stojí? Elfové z tajemné paseky?

18) KRONIKA RODU SPIDERWICKŮ - STROM ZE ŽELEZA
Základní informace:
Autoři: Tonny DiTerlizzi a Holly Black
Počet stran: 122
Vydavatel: Knižní klub - 2005
Žánr: Dětské, Fantasy, Dobrodružné

Anotace: Jaredu, Simonovi a Mallory Graceovým nemůže jen tak projít, že na půdě domu po praprastrýčku Arthurovi vyštrachali tajemný Klíč a zápisky o podivných tvorech i netvorech kolem nás. Protože toho vědí příliš, svět kouzel jim vyhlásil válku, o níž se ale nesmí dovědět maminka! Jenže je těžké ututlat, s kým den co den svádějí boj o život. Po setkání s potměšilými skřety a rozzlobenými elfy na ně v tomto díle číhá další malér. Poté co někdo přímo z budovy školy unesl Mallory, musejí se za ní bráškové vydat nejprve na holčičí záchody a pak do lomu plného trpaslíků. Zákeřní pidimužíci by rádi vykovali zbrusu nový svět ze stříbra, mědi a železa, kde nebude místo pro lidi - leda zkamenělé, jako to už provedli Mallory. Podaří se chlapcům sestru oživit a uprchnout z podzemí?

19) KRONIKA RODU SPIDERWICKŮ - MULGARATH SE ZLOBÍ
Základní informace:
Autoři: Tonny DiTerlizzi a Holly Black
Počet stran: 153
Vydavatel: Knižní klub - 2006
Žánr: Dětské, Fantasy, Dobrodružné

Anotace: Došlo na nejhorší. Dům rodu Spiderwicků je naruby, praprastrýčkova knihovna na cimprcampr a paní Graceová, která celou dobu o válce svých dětí s nadpřirozenými bytostmi nic netušila, je pryč. V koutě se ustrašeně krčí domácí skřítek Náprstníček, který Jareda, Simona a Mallory už na samém počátku seriálu varoval, že přijde pohroma. Obr Mulgarath, který dal v minulém díle pobít trpaslíky a ze smetiště obklopeného skřety chce ovládnout svět lidí, šikuje draky na závěrečnou zteč! Co teď? Nezapomněly děti na poslední trumf?


Můj názor na celou sérii: Ideální knížky pro děti, které baví svět kouzelných bytostí. Ilustrace Tonyho DiTerlizziho jsou velmi pěkné, příběh má v sobě pár zvratů, ale i kouzel, nadpřirozených bytostí, humoru a dětství. Blacková (alespoň v českém překladu) vypraví a popisuje tak akorát, nijak nepřehání, nerozpatlavá zbytečnosti a čerpá z obecně známých mýtů, které využívá v tomto pohodovém vyprávění. I mě, jako člověku, který patří spíš do kategorie young adult, se knížky docela dost líbily, takže děti to určitě budou "baštit".
P.S.: V roce 2008 vyšel Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás (pěkně dlouhý název), ve kterém najdete všechny bytosti, které s v sérii vyskytly, ale i dost dalších navíc. Krásné ilustrace, které jsou, ale v tomto případě často o dost zajímavější než text.
P.P.S.: Třídílná sérii Kronika rodu Spiderwicků a co bylo dál se pravděpodobně v některém dalším MEGAPŘEČTENU jistě objeví.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Blížíme se ke dvacítce a ty si jistě už říkáš, že brzy bude konec... Tak to ne, kámo! Ještě tři knížky!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20) OVŠEM
Základní informace:
Autor: Karel Kovář alias Kovy
Počet stran: 248
Vydavatel: BizBooks - 2017
Žánr: Autobiografie

Anotace: Ze života za kamerou. Bez filtrů. Bez scénáře. O všem. Ve sbírce osobních příběhů, básní a fotek sdílí Karel Kovář cestu obyčejného kluka z malého města, jehož život se během pár let otočil doslova vzhůru nohama. Od téměř idylického dětství, přes komplikované dospívání a tragikomické vztahy, až po budování kariéry na YouTube a smíření se se svou identitou. O stránce života, která byla důsledně skryta. O rodině a snaze zůstat sám sebou. O slzách smutku, štěstí a hlavně smíchu, protože toho není nikdy dost... Jednoduše o všem!

Můj názor: Výjimečně ráda splynu v davu se všemi ostatními, kteří v tomto případě tvrdí, že tato knížka je plná moudrosti, je v ní mnoho radosti, ale i smutku a trápení, úspěchů a neúspěchů, zážitky, vzpomínky, názory... prostě všechno! Naprosto musím souhlasit. Kovy je výjimečný člověk, který navzdory svému mládí má v sobě skoro stejně moudrosti jako nějaká pohádková babička nebo dědeček. To že točí skvělá, zábavná a poučná videa je na něm asi to nejmenší. Naprosto se s ním shoduji ve skoro všech názorech, na svět pohlíží s nadhledem a vždy se snaží zachovat pozitivní přístup. Jeho úžasná osobnost je vytisknutá na stránkách této zábavné, poučné a dojemné knížky.


21) PROCITNUTÍ (komix)
Základní informace:
Autor: Petr Kopl
Počet stran: 128
Vydavatel: Fragment - 2012
Žánr: Komix, Fantasy, Horor

Anotace: Martin Lafetka donedávna patřil k těm nebohým náctiletým, kteří se chtějí za každou cenu odlišovat od okolí. Snad by raději zemřel, jen aby byl zajímavý. Ale pozor na přání…! Když se probudíte v márnici se znamením věčnosti na hrudi a duchové začnou vstávat z hrobů, tajemné síly světa živých i mrtvých se budou přetahovat o vaši duši, dali byste cokoli za to, abyste aspoň chvíli byli zase normální. To je však jen začátek… Martinovy pravé schopnosti se brzy projeví.

Můj názor: Komix, který člověka donutí zamyslet se nad smyslem života a nad smrtí. Mám docela ráda Koplovi komixy, vizuálně i dějově a tento není výjimkou. Komix jsem si během pár dní přečetla hned třikrát, protože některé věci jsem ne hned pochopila, ale když jsem ho četla tak se nešlo od něj odtrhnout.

P.S.: Na zadní stránce - Pro čtenáře od 15 let.


A na konec....
22) TVÁŘ VODY
Základní informace:
Autoři: Guillermo del Toro a Daniel Kraus
Počet stran: 384
Vydavatel: Host - 2018
Žánr: Fantasy, Romantické

Anotace: Příběh jako z jiného světa zasazený do Ameriky šedesátých let a odehrávající se na pozadí studené války.
Elisa žije osamělý život v malé špeluňce nad kinem Arcade v Baltimoru. Pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jedinou radostí pro ni je, když si před noční směnou vybírá, jaké střevíčky na podpatcích si obuje. Ale poté, co s kolegyní Zeldou odhalí utajovaný vládní experiment, se její dosavadní život navždy změní.
Tvář vody je neobvyklý a křehký příběh o lásce, svobodě, sebeúctě a rovnováze v přírodě, který zpracovali dva umělci ve dvou různých médiích.

Můj názor: Trochu mi to připomínalo klasickou pohádku Kráska a Zvíře, akorát s trochu prohozenými rolemi (asi jsem jediná, protože všichni ostatní tu knížku prohlašují za hrozně originální). Tvor ( už si nepamatuji jak se vlastně jmenoval) se mi líbil nejen vizuálně, ale také svými schopnostmi a svým postavením pro domorodce. Elisu jsem si nijak zvlášť neoblíbila, možná kvůli její obyčejnosti, pokud vynecháme němost a zálibu v lodičkách. Strickland je přesně ten typ "záporáka" kterého člověka velmi brzy začne ze srdce nenávidět. Zbytek hlavních postav mi byl docela sympatický (ten soused a ten profesor).
Tak to by byly postavy... Teď děj: Má to být údajně dojemný, romantický a okouzlující děj o rovnováze a úctě k přírodě. Tak mi to ale úplně nepřipadá. Chvílemi to bylo tak morbidní, že se mi v hlavně spustil alarm: "Odlož to! To se nedá číst! Je to samej rasismus, násilí, týrání a bezohlednost (i sex)! Netýrej svůj náctiletý mozeček!".
Na druhou stranu je si třeba uvědomit, že je to v podstatě realita, akorát přírodu tu zastupuje ten amazonský bůh a lidstvo ti lidi v laboratoři. Aby to mělo něco do sebe, tak si asi autoři řekli, že tam nacpou "romantiku" - Elisa +Ten amazonský bůh = skvělý páreček. To jak Elisa za Tvorem chodila, učila jej znakovou řeč a krmila jej vajíčky mi pro změnu připomínalo Jak vycvičit draka, ale tohle má být asi "hlubší" vztah. Ke konci děj nabírá na dramatičnosti, všechno nabírá tempo a začíná mě to bavit.
Celkově kniha člověku sděluje podobné poselství jako film Avatar. To jaký hrozný tvor člověk vlastně je, a co všechno je ochotný udělat aby dosáhl svých cílů... klidně zabíjí stovky, tisíce nebo miliony nevinných lidí, rostlin nebo živočichů jenom aby vidělal velké peníze, získal si popularitu nebo prostě jenom měl dobrý pocit. A přesně to mi tato kniha potvrdila, dala a to jsem si z ní odnesla. Ne nějaký přeslazený románek, ale důkladné varování, které naprosto beru na vědomí. Podobných varování se nám dostává z různých zdrojů: filmů, knih, reklam, časopisů, organizací, zoologických zahrad, dokumentárnách pořadů atd. Je jen na nás jestli to budeme ignorovat nebo se přidáme k těm lidem co zabíjejí jiné organismy jenom proto ,že člověk "je nadřazený" všem ostatním a myslí jen na sebe, nebo s tím něco začneme dělat. Stačí hodit pár mincí do nějaké kasičky v ZOO nebo třídit, i to udělá hodně. Tvář vody pro mě nebyla literárním zážitkem, ale něčím mnohem hlubším.

To je z mé strany vše k Tváři vody.Jsme na už skoro konci... Nevinný Skoro... (následující výlev si opravdu nemusíte číst)

Máme 1. června a co vím, tak 1. června je Mezinárodní Den dětí. Vše nejlepší mým vrstevníkům po celém světě. Ať už jste vysocí nebo malí, bílí nebo černí, z Evropy, Ameriky, Asie, Austrálie či Afriky, mluvící anglicky, čínsky, španělsky, persky nebo jakkoliv.
Ještě pořád jsem dítě, je mi čtrnáct a půl, a tak jsem od rodičů dostala balíček sladkostí, i když bych více ocenila tu učebnici japonštiny, kterou se mi mamka chystá objednat... každopádně mě mají rádi a já je taky. I když si občas, někdy více, někdy méně, lezeme na nervy.

Je důležité nemyslet jen na sebe, ale i na ostatní. Proto jsem začala psát blog. Nejen abych psala o knížkách, ale také rozšiřovala povědomí o OPRAVDU důležitých věcech. Ne o věcech jako je ta kabelka kterou jsme si včera koupily v C&A , ta nová aplikace pro mobil, která Vám udělá psí uši, nos, čumák a jazyk a v pozadí duhu po které bude skákat bílý jednorožec s duhovým rohem, růžovou hřívou a zlatými kopyty nebo jestli je lepší FK Victoria nebo Sparta. To jsou naprosté blbosti v porovnání s například výrobou palmového oleje a následky, tradiční čínskou technikou obvazování chodidel, kvůli které mají dodnes zničené nohy miliony žen nebo díra v ozónové vrstvě, jejímž následkem je znížená ochrana proti UV záření a tím mnohem vyšší riziko rakoviny kůže apod. nemocí. A to jsem ještě nezmínila globální oteplování, vybíjení endemických druhů nebo hladomor či naopak plýtvání jídlem nebo jinými věcmi. Většinu těchto problémů si ale lidé způsobili sami a teď musejí mnozí nést následky. Na téhle planetě je přes 7 miliard lidí nebo jinak: 7 000 000 000 lidí! Kdyby každý byl alespoň trochu méně bezohledný, svět by byl mnohem lepší. Samozřejmě ne všichni lidé jsou bezohlední. Někteří pracují na pohotovosti nebo hasí požáry jiní zachraňují želvičky na pláži někde u korálového útesu nebo se starají o ohrožené šelmy v zoo. Jsou to ale lidé kteří jsou ochotni opravdu něco udělat. Ne jenom si číst, sledovat nebo poslouchat jaké jsou na světě problémy. Prostě NĚCO dělají. Nemusíte mít pláštík a masku nebo černou uniformu a na ramenou odznaky abyste mohli pomáhat a chránit.
Zkuste se nad sebou zamyslet a udělat něco prospěšného nejen pro sebe ale i pro svět.

Tohle už je opravdu vše a budu se na Vás těšit u dalšího článku. Budu ráda za různé podněty, rady a postřehy.
Hezký červen! Léto začíná!

------------------------------------------------------------------------
Na obrázky použité v článku nemám žádná autorská práva
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama