O třech statečných děvčátkách - HEIDI, POLLYANNA a MARY

7. července 2018 v 13:47 | BlondKnihomolka |  Katalog
Již třetí příspěvek do mého katalogu. Nebo spíš trojpříspěvek (?). Inu, dneska si povíme o třech statečných děvčátkách. Jak se jmenují ? Heidi, Pollyanna a Mary. Kdo je vymyslel ? Johanna Spyri(ová), Eleanor Hodgman Porter(ová) a Francess Hodgson Burnett(ová). V jakých knížkách naše tři statečná děvčátka najdete ? Heidi - děvčátko z hor, Pollyanna a Tajná zahrada. A jistě, alespoň jedno z těchto děvčátek znáte... Pojďme se s nimi lépe seznámit...
HEIDI, Děvčátko z hor - Johanna Spyri

Slavný dětský román vypráví příběh pětiletého děvčátka ze švýcarských Alp. Heidi se musí přestěhovat k nerudnému, zamračenému dědečkovi, který žije sám vysoko v horách. Heidi si však podmaní jeho srdce a nachází i věrného kamaráda - pasáčka Petra.
Brzy se ale musí přestěhovat zpět do města, kde se stává společnicí o málo starší městské dívky, ochrnuté na obě nohy, a které svou bezprostředností, bezelstností, živostí a vrozeným elánem pomáhá mírnit těžký úděl své společnice a nakonec ji pomůže i vyléčit.

Dojemný příběh s hlubokým etickým podtextem, známý i z filmového zpracování, příběh, v němž touha horalské dívky po horách a dědečkovi z hor přivede ji ve městě až napokraj nemoci a v němž cesta do hor utiší stesk horalky a vrátí zdraví městské dívce.


Související obrázek


Tak krásné prostředí švýcarských Alp. Tak nevinná a miloučká Heidi. Tak krásné ilustrace. A tak dojemný konec, málokdo nad ním neuroní alespoň slzičku. Tato knížka má své jisté kouzlo. Je však smutná, tím jak město činilo Heidi nešťastnou.

Poprvé vydáno celosvětově: 1880

Počet stran, nakladatelství, rok apod. dle jednotlivých vydání.Pollyanna - Eleanor Hodgman Porter

Osiřelá Pollyanna se po smrti rodičů přistěhuje k bohaté, ale protivné tetě, která ji chce vychovávat pomocí přísných trestů. Pollyanna se však od svého tatínka naučila "hře na štěstí", s jejíž pomocí na každé situaci vidí něco, ž čeho může mít radost. Brzy do této hry zasvětí i své okolí a daří se jí dodat chuť do života hádavým sousedkám, nakvašeným starým mládencům, a dlouho jí nedokáže vzdorovat ani přísná teta. Pak však Pollyannu osud podrobí těžké zkoušce a tady začíná skutečné napínavé čtení...

Související obrázek

Hodně optimistická knížka. Místy mi přeradostněná a ukecená Pollyanna až lezla na nervy. Napínavý konec ? Ani moc ne, spíš jenom takové ozvláštnění a aby ta knížka mohla vůbec nějak skončit. Přesto to člověku zvedne náladu, když vidí/čte jak Pollyanna kolem sebe šíří radost, veselí a dostává se i do těch nejledovějších srdcí. I tak je Pollyanna mé nejméně oblíbené statečné děvčátko.


Kniha poprvé vyšla v roce 1913.
Pokračuje titulem Pollyanna dorůstá.
Počet stran, nakladatelství, rok apod. dle jednotlivých vydání.


Tajná zahrada - Francess Hodgson Burnett

Mary je ošklivá, protivná, rozmazlená a všichni o ní říkají jen to nejhorší. Když osiří, je poslána ke strýci na ponuré panství, jehož chodbami se v noci nese žalostný nářek. Dům však stojí uprostřed nádherné anglické krajiny, v níž žije v chudé chaloupce malý Dickon, který dokáže rozmlouvat se zvířaty, a čeho se dotkne, to začne kvést. Mary s jeho pomocí nejenže odhalí původce tajuplného pláče, ale promění téměř mrtvou zahradu v kouzelný kout vyzařující nadpřirozenou, oživující sílu. Podaří se jí zvrátit neblahý osud, vznášející se nad panstvím už celá léta?

Zobrazit zdrojový obrázek


Mary se od našich ostatních statečných děvčátek zásadně liší: Není hned ze začátku hodňoučká ale musí se hodňoučkou stát. V průběhu knížky se ze zatrpklé, vyhublé a nezdravě vypadající holčičky stává milá, zdravá dívka s láskou ke své zahradě. Spolu s utajenou zahradou se mění i sama Mary. Knížka má úžasnou jarní, svěží náladu a bylo skvělé číst ji začátkem jara. Při jejím čtení jsem úplně cítila vůní květin a vítr ve vlasech. Prostě okouzlující.
P.S. (SPOILER!): Původce pláče jsem úplně nesnášela, byl velmi hysterický a otravný, je dobře že jej Mary pak srovnala.

Poprvé vyšlo: 1911
Počet stran, nakladatelství, rok apod. dle jednotlivých vydání.Mé osobní hodnocení:
1. místo: Mary
2. místo: Heidi
3. místo: Pollyanna

A které statečné děvčátko nejvíce přirostlo k srdci vám ?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké ze "statečných děvčátek" máš nejraději ?

Heidi
Pollyanna
Mary

Komentáře

1 Dívka s inteligentní přezdívkou Dívka s inteligentní přezdívkou | Web | 30. července 2018 v 11:08 | Reagovat

Jé, Heidi jsem četla, když jsem byla malá! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama